Reikalavimai pirkimo sąlygų skaidrumui

 

Darbuotojų sauga ir sveikata 2023-2024 m. naujausi pakeitimai
 

Darbų sauga viešajam sektoriui: naujausi pakeitimai ir geroji praktika
 

Pagal vasaros pabaigos VDI duomenis vien per aštuonis šių metų mėnesius darbo vietoje žuvo 11 žmonių, o sunkiai sužaloti net 74. Mirtimi dažniausiai baigėsi neatsargumas kertant ar genint medžius, dirbant aukštyje ar patyrus elektros srovės poveikį. Pagal mirtingumą darbo vietose Lietuva vis dar pirmauja tarp Europos Sąjungos šalių.
Kokių priemonių siekdama sumažinti liūdnos statistikos skaičius imsis valdžia? PLAČIAU

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų teigimu, kitų metų pavasarį ministerija žada teikti siūlymus, įtvirtinančius, jog dalis atsakomybės už darbuotojų saugą tektų ir projektų statytojams-užsakovams. Šiuo metu juridinis asmuo nėra atsakingas už darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimą, atsakingi yra tam tikri fiziniai asmenys – darbuotojo vadovas ar įgaliotas asmuo. Siūlymuose numatoma, jog bendrovėje identifikavus Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo pažeidimus, ji sumokėtų papildomą nelaimingų atsitikimų įmoką draudėjams. Ši suma siektų 7560 eurų, priklausomai nuo įmonės dydžio.

Įmonės, turinčios iki 50 darbuotojų turėtų mokėti 2520 eurų, turinčios 50-249 darbuotojų sumokėtų 5040 eurų, o tos, kuriose dirba daugiau nei 250 asmenų suplotų didžiausią sumą. Skaičiai daug didesni, nei dabar gresianti bauda – vos nuo 240 eurų.

Kada ir ar apskritai pasiūlymai bus priimti šiuo metu galime tik svarstyti, tačiau iki tol aktualu suprasti kas būtent dabar yra atsakingas už darbų saugos taisyklių nesilaikymą įmonėje, kuomet įvyksta mirtinas ar sunkiai sveikatai pakenkęs nelaimingas atsitikimas darbe.

Pagal LR baudžiamojo kodekso 176 straipsnio 1 dalį pažeidęs Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme ar kituose teisės aktuose nustatytus darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus, atsako darbdavys ar jo įgaliotas asmuo, jeigu dėl to įvyko nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirado kitokių sunkių padarinių. Pagal šį straipsnį atsako tik specialieji subjektai – darbdavys ar jo įgaliotas asmuo.

Kas yra darbdavio įgaliotas asmuo? Tai – padalinio vadovas ar kitas administracijos pareigūnas, kuriam darbdavys ar darbdaviui atstovaujantis asmuo pavedė įgyvendinti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus įmonėje ir (ar) įmonės struktūriniame padalinyje (Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 2 straipsnio 3 dalis). Kasacinės instancijos teismo praktikoje darbdavio įgaliotas asmuo apibrėžiamas kaip asmuo, dėl savo tarnybinės padėties ar specialiųjų įgaliojimų atsakingas už saugą darbe, saugos darbe norminių aktų laikymąsi (inter alia Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus 2023 m. birželio 22 d. nutartis baudžiamojoje byloje Nr. 2K-178-654/2023). Pažymėtina, kad baudžiamoji atsakomybė pagal BK 176 straipsnį galima esant tiek tyčinei, tiek neatsargiai kaltei, o straipsnio taikymas galimas tik tuomet, kai tarp veikos ir jos padarinių egzistuoja priežastinis ryšys.

Daugiau seminare:

Darbuotojų sauga ir sveikata 2023-2024 m. naujausi pakeitimai
 

Darbų sauga viešajam sektoriui: naujausi pakeitimai ir geroji praktika