Ar verta ugdyti esamą buhalterijos komandą, o ne samdyti naują vyr. buhalterį? Praktika rodo, kad „iš vidaus užaugęs” buhalteris dažnai būna inovatyvesnis, lankstesnis ir geriau pažįsta įmonę. Tačiau ne visos įmonės linkusios investuoti į darbuotojų ugdymą, dažnai apsiribodamos tik aukščiausios grandies kompetencijų palaikymu.
Efektyvus sprendimas būtų bent kartą per metus rotacijos principu siųsti visus buhalterijos darbuotojus į mokymus ne tik siaurose srityse, bet ir balanso bei pelno nuostolių ataskaitų sudarymo klausimais. Svarbu, kad darbuotojai suprastų, kaip jų registruojamos operacijos atsispindi pagrindinėse finansinėse ataskaitose. Taip pat reikėtų skirti dėmesį finansinės ir mokesčių apskaitos skirtumams bei suderinimui.
Šis seminaras skirtas visiems buhalterijos darbuotojams, siekiantiems gilinti žinias ir įgūdžius, tapti stipriais kandidatais į vyr. buhalterio poziciją. Jis taip pat naudingas tiems, kurie nori ugdyti naujus lyderius buhalterijoje.
Auditorė, mokesčių ekspertė, mentorė:
Profesinė veikla:
Verslumo skatinimas:
Švietimas ir konsultavimas:
3 ak. val. | Seminaro trukmė |
Pažymėjimas Kiekvienas mokymų dalyvis gauna el. pažymėjimą. | |
Mokymo medžiaga Kiekvienas dalyvis gauna mokymų medžiagą. |
Atkreipiame dėmesį, jog įsigaliojus naujam FAĮ, AVNT parengė rekomendacijas, kuriomis turėtų vadovautis įmonių vadovai renkantis naują ar įvertinti esamą apskaitą tvarkantį asmenį. Jose yra akcentuojama tai, jog asmuo, kuris tvarko įmonės finansus, turi nuolat kelti kvalifikaciją įvairiuose seminaruose, kursuose ar profesiniuose mokymuose, kurių baigimą ar išklausymą patvirtina pažymėjimas, diplomas, sertifikatas, ar kitas dokumentas. Apskaitą tvarkantis asmuo turėtų siekti įgyvendinti mokymosi visą gyvenimą principą.
Be to, apskaitą tvarkantys asmenys turėtų ne tik išlaikyti aukštą kompetencijos lygį apskaitos, finansų, ataskaitų rengimo bei mokesčių srityse, bet taip pat būti susipažinę su informacinėmis technologijomis, duomenų analize ir valdymu. Tai yra būtina norint užtikrinti, kad įmonės finansinė ir mokestinė apskaita būtų tvarkoma efektyviai, kokybiškai ir atitiktų visus teisės aktų reikalavimus.
Įmonės vadovams svarbu sukurti palankias sąlygas savo apskaitos specialistams nuolat tobulėti ir gilinti savo žinias. Tai ne tik padeda užtikrinti sklandų ir teisingą apskaitos vedimą, bet ir yra esminė vadovo atsakomybės dalis, užtikrinanti įmonės finansinį stabilumą ir patikimumą.