Straipsnio autorė: Edita Šedė

GYVENIMO KOKYBĖ

Kas yra gera gyvenimo kokybė mes suprantame per savo socialinę aplinką, nes aiškių rodiklių nėra ir tai lieka diskutuotinas klausimas. Tačiau atsiranda vis daugiau literatūros kuri analizuoja šį klausimą iš skirtingų pusių – pavyzdžiui materialinės, aplinkosaugos, saugumo ir kt. Kineziterapeutai, kaip ir kiti sveikatos priežiūros specialistai daugiausiai vertina su sveikata susijusią gyvenimo kokybę ir atlieka svarbų vaidmenį gerinant ją skirtinguose reabilitacijos etapuose, bei pacientų, visuomenės mokymuose.

Pirmas žingsnis, nepriklausomai ar jums ką nors skauda ar ne, įsivertinti šiuos dalykus:

MIEGAS: vertinkite čiužinį, pagalvę, kambario temperatūrą, kada gulate ir keliatės. Kūnas miego metu turi atsipalaiduoti ir pailsėti. Keliatas patarimų – prieš miega bent kelias valandas nežiūrėkite į ekranus, eikite gulti iki 23 valandos, kambaryje kuriame miegate turėtų būti vėsiau nei kitose patalpose. Jei reikia trumpai pamiegokite dienos metu.

VANDUO: dažniausia girdima rekomendacija apie 30-35 ml/kg yra orentacinis skaičius. Nesivadovaukite vien troškulio jausmu, nes ilgą laiką vartojant mažai vandes (pavyzdžiui vieną litrą per dieną) nejausite jo. Suskaičiuokite kiek stiklinių išgeriate per dieną ir tuomet bus legviau vertinti ar geriate pakankamai. Dar vienas galimas rodiklis odos būklė. Patarimai – vanduo turi būti prieinamas, visada turėkite vandens ant darbo stalo, automobilyje, treniruotėje, nuolat gurkšnokite, turėkite įprotį atsigerti vandens 20-30 minučių iki valgio, nes kartais alkio jausmas painiojamas su troškulio jausmu.

GRYNAS ORAS: buvimas gryname ore turi teigiamą poveikį emocinei sveikatai, mes daugiau judame, giliau kvėpuojame.

EMOCIJOS, STRESAS: visiškai to neišvegsite, tačiau pasirinkite teisingai vertindami galimus pokyčius, pagalvokite ir apie savo socialinius ryšius. Streso valdymas yra labai svarbus įgūdis, kurio mokymasis yra individualus, atraskite savo būdus. Patarimas – neignoruokite savo poreikių.

FIZINIS AKTYVUMAS: kūnas pritaikytas judėti. Vertinkite kiek judate, kaip jaučiatės skirtingo fizinio aktyvumo metu ar po jo, kiek žingsnių per dieną nueinate, taip pat svarbu reguliarumas ir tinkamumas jūsų sveikatai. Fizinis aktyvumas yra būtinas įprotis, kuriam dažniausiai reikia disciplinos ir suvokimo kodėl tai yra svarbu.

KVĖPAVIMAS: pirmiausia vertinkite galėjimą kvėpuoti per nosį, kvėpavimo gylį, iškvėpimo laiką, kas vyksta su jūsų pečiais kai įkvepiate, ar dūsaujate (tai dažniausiai vyksta po sulaikyto kvėpavimo momento). Du patarimai, pirmas – kvėpuokite per nosį, antras – paskaitykite ar paklausykite knygą James Nestor „Kvėpavimas“. Knyga ne tik įdomi ir lengvai skaitoma, tačiau paremta mokslu ir pilna naudingų patarimų.

MAISTAS: vertinamas reguliarumas,valgymo laikas, porcijų dydis, dominuojantys produktai, kaip jaučiatės pavalgę, kaip atrodotė vėliau. Patarimas: išsiaiškinkite kokie maisto produktai jums netinka (pavyzdžiui –rašydami maisto dienoraštį) ir venkite jų savo mitybos racione. Galbūt tai glitimas? pieno produktai? Rekomenduoju atsižvelgti į regioninę mitybą, šviežumą, įvairovę, taip pat mineralus, vitaminus ir svarbų balansą tarp omega 3 ir omega 6. Apibendrinant miegą, vandens vartojimą, būvimą gryname ore, stresą, fizinį aktyvumą, kvėpavimą ir maistą svarbu suprasti, kad daug svarbiau tai ką mes darome nuolatos, nei tai ką darome kartais.

DISCIPLINA, RUTINA: vertinkite kaip pavyksta laikytis disciplinos dalykuose kurie yra svarbūs, kaip dažnai pavyksta laikytis sveikatai palankios rutinos. Žinios be disciplinos negarantuoja rezultato.
Antras žingsnis – įsivertinti savo žinias ir sveikatą, reikalui esant ieškoti informacijos ir apsilankyti pas reikiamus specialistus.Kineziterapeutas gali padėti išvengti operacijos, paruošti jai arba gydyti po operacijos ar atsitikus traumai. Jaučiant diskomfortą judėjimo metu, negalint atlikti jums įprastos veiklos – ieškos priežasties ir galimybiu gydyti judesiu, bei kitomis kineziterapijoje naudojamomis priemonėnis bei metodais. Su malonumu padės jums grįžti į mėgstamą fizinį aktyvumą ar atrasti naują, bei tam tinkamai paruoš. Skausmas neturi būti priežastis ko nors atsisakyti, nes daugeliu atvėju tai yra išsprendžiama su specialistų pagalba, tačiau didžiausią įtaką savo gyvenimo kokybei turime mes patys.