Saulius Alksnis. Mentorystė, mentorius ir mentee

Publikuota: 2021-09-13

Registracija į seminarą „AŠ – MENTORIUS: praktinė įkvepiančio lyderio treniruotė”

 

 

Kas yra mentorius? Mentorius – tai žmogus, kurio vardas buvo Mentoras. Kai Odisėjas keliavo į Trojos karą, savo sūnų Telemachą paliko mokytojui, patarėjui vardu Mentoras. Mentoriaus užduotis buvo perduoti visą savo patirtį ir žinias. Paprastai kalbant, mentorius yra profesionalas, savo srityje turintis daugiau susijusios patirties. Jis dalinasi savo žiniomis su mažiau patirties turinčiais žmonėmis.

Mentorystė gali būti visur – gali būti naujokų, startuolių, vadovų, jaunų mamų, emigrantų mentorystė. Patirtimi galima dalintis darbe, šeimoje ir kitur.

Mentee yra žmogus, kuris semiasi patirties ir įkvėpimo iš savo mentoriaus. Mentee tikisi, kad mentorius suteiks direktyvas atrasti geriausią sprendimą mentee situacijoje.

 

Kuo mentorystė gali būti naudinga mentoriui?

Visuomet yra malonus jausmas kitą žmogų įkvėpti, ugdyti, nukreipti. Bet kas iš to mentoriui?

  1. Ryšių kūrimas su asmenimis, su kuriais bendrauja, ir visa „minia“ už jų nugaros. Smalsumo patenkinimas, kuo žmonės gyvena, kaip mąsto, kokių kyla iššūkių. Taip mentorius gali atnaujinti ir praplėsti savo pasaulėžiūrą, mąstymo sistemą.
  2. Unikali galimybė ugdyti lyderystės įgūdžius: aktyvų klausymą, klausinėjimą, istorijų pasakojimą, grįžtamąjį ryšį. Tai esminiai įgūdžiai, kurie niekur nedings. Juos galima „neštis“ į darbo vietą , namus ir kitur.
  3. Mentee klausimai padeda struktūruoti mentoriaus patirtį ir žinias. Dažnai gera turėti atsakymus, tai paglosto savimeilę. Klausimais potencialiai identifikuojame savo atliktų veiksmų sekas, kaip atsidūrėme ten, kur atsidūrėme. Galime daryti prielaidas, kaip toliau tuo naudotis.

 

Kuo skiriasi mentorystė, kaučingas ir konsultavimas?

Mentorystė – dalinimasis patirtimi. Kritinė sąlyga, kad žmogus mentorius turi turėti patirties. Kaučinge – patirtis nebūtina, svarbu uždavinėjant teisingus klausimus padėti žmogui pačiam pamatyti situaciją iš skirtingų perspektyvų. Konsultavimas – mokama paslauga tarp eksperto ir pirkėjo (užsakovo). Ekspertas aiškiai pasako, ką reikia daryti, norint pasiekti vienokį ar kitokį rezultatą. Mentorius yra pasiruošęs dalintis savo patirtimi, bet konsultavimas neįeina į tą veiklą.

 

Namų darbai ir tikslai pradedant mentorystę

Mentee svarbu išsigryninti tikslą ir kiek tą tikslą galite atliepti. Jeigu nepavyksta labai konkrečiai, tikslas bent jau turėtų turėti savo kryptį ir sritį. Tai gali būti susiję su minkštaisiais įgūdžiais: pasitikėjimas savimi, viešasis kalbėjimas, komunikacija. Kietieji įgūdžiai: profesiniai, gali būti susiję su tolesniais pasirinkimais.

Pradedančiajam mentoriui svarbu pasitarti pačiam su savimi ir išsiaiškinti savo laiko galimybes. Kiek laiko galite skirti mentorystei? Gal tai 1 valanda per mėnesį. O mentee gali turėti lūkestį 3 val. Kai nesutampa lūkesčiai, gali kilti nusivylimas ir konfliktas.

 

4-ios efektyvios mentorystės kompetencijos

Aktyvus klausymas – suprasti ir geriau pažinti žmogų, jo patirtis, pomėgius, profesinę situaciją.

Klausinėjimas reikalingas, kad nedarytume savo interpretacijų. Uždavinėjant atvirus ir tikslinamuosius klausimus, svarbu aiškiai išgryninti ir suvokti pilkąją zoną, kokios yra tos žinios ir patirtys, nuostatos, kurios riboja mentee išjudėti į priekį.

Istorijų pasakojimas. Žinant pilkąją zoną nėra būtina pradėti vardinti visos savo patirties. Užtenka ištraukti tą savo patirties iškarpą, kuri rezonuoja su mentee tikslu, kad jam sukurtume didžiausią pokytį.

Grįžtamasis ryšis. Kai mentee padaro kažką labai gero – duoti jam pagiriamąjį grįžtamąjį ryšį, nes jam tai gali būti aukštos vertės įkvėpimas. Kai mentee elgesys, sprendimai ar veiksmai neatitinka jūsų susitarimų, būtinas korekcinis grįžtamasis ryšys. Iš kitos pusės, kada mentorius kažkuo pasidalina ir paprašo mentee atsiliepimo – tai irgi grįžtamasis ryšys mentoriui, kuomet galime pasitikrinti, kaip mums sekėsi iškomunikuoti savo žinutę.

 

Nebūna namų be dūmų, bet dūmus padeda išsklaidyti bendravimas

Saulius Alksnis – karjeros vystymo ir mentorystės temų ekspertas (idialogue platformos CEO)

 

Registracija į seminarą „AŠ – MENTORIUS: praktinė įkvepiančio lyderio treniruotė”.