Jurgita Navikienė

J. Navikienė. VMI akiratyje – lengvatų taikymas ir nesumokėti mokesčiai

Publikuota: 2023-05-02

Registracija į Jurgitos Navikienės seminarus

 

 
Mokesčių slėpimas yra nusikaltimas, už kurį yra baudžiama pagal Baudžiamąjį kodeksą. Kas kita yra naudojimasis mokesčių lengvatomis – tą gali daryti kiekvienas ūkio subjektas, kuris atitinka lengvatose numatytas sąlygas. Čia ir slypi įvairūs pavojai, kurie ne visada mokesčių įstatymuose aiškiai išdėstyti, o tuomet pagelbėti gali mokesčių komentarai ir išaiškinimai. Taigi, kaip nepasiklysti įstatymų vingrybėse?

Panagrinėkite situaciją, kada ūkio subjektui kyla rizika patekti į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą. Patikrinimo metu dėl mokesčių lengvatų taikymo mokesčių administratorius gali turėti kitokią nuomonę nei įmonės vadovybė ar finansininkas. Todėl pritaikyta mokesčių lengvata gali būti panaikinta ir tuomet priskaičiuojami papildomi mokesčiai.

Patarimai dėl investicinio projekto lengvatos

Pavyzdžiui, viena iš populiaresnių pelno mokesčių lengvatų yra investicinio projekto lengvata. Šiuo atveju galioja keletas sąlygų: turto priskyrimas tik tam tikroms grupėms, turto naujumo reikalavimas ir yra būtina įrodyti, kad pasitelkus naujai įsigytą turtą, įmonė uždirbs daugiau pelno, išplės rinkas ir t. t.

Neturint bent vieno įrodymo, lengvatos taikymas gali būti panaikintas, priskaičiuojant papildomai pelno mokesčio. Tarkim, jeigu įsigyto turto vertė viršijo 100 tūkst. eurų, tai priskaičiuotas pelno mokestis sieks 15 tūkst. eurų. O tuomet jau gresia būti įtrauktam į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą bent vienerių metų laikotarpiui.

Dar reikėtų paminėti ir baudą, kuri nuo gegužės mėnesio gali būti skiriama nuo 20 iki 100 proc. nuo papildomai priskaičiuotos mokesčio sumos. Dažniausiai žemutinė baudos intervalo reikšmė niekam ir nėra pritaikoma – vis taikoma per vidurį ir į didesnę pusę.

Reikšminguose sandoriuose, kai pasinaudojimas mokesčių lengvatų nuostatomis leidžia sutaupyti dideles mokesčių sumas, patartina įmonės konkrečiai situacijai įrodyti turėti arba raštišką VMI atsakymą, arba net mokesčių administratoriaus išankstinį įsipareigojimą dėl mokesčių teisės aktų nuostatų taikymo. Tai tikrai nemenkai apsaugo nuo „staigmenų“, jeigu mokesčių administratoriaus pareigūnai turėtų kitokią nuomonę mokesčių patikrinimo metu.

Išnagrinėta byla ir Europos Teisingumo teisme

2023 metais viena iš prioritetinių lengvatų, kurios gali būti patikrintos – mokestinių nuostolių perkėlimas, įskaitant ir tarp grupės įmonių. Paminėtais atvejais yra sutaupomos reikšmingos pelno mokesčio sumos tai įmonei, kuri šiomis lengvatomis pasinaudoja. Taigi, būtina patikrinti ir įsitikinti, kad nebūtų abejonių dėl minėtų lengvatų taikymo.

Kita dažnai pasinaudojama lengvata, išvengiant pelno mokesčio mokėjimo – dividendai, išmokami akcininkams, kuriems priklauso ne mažiau nei 10 proc. kitos įmonės įstatinio kapitalo dalies bent 12 mėnesių laikotarpiu.

Tačiau jau yra išnagrinėta byla Europos Teisingumo teisme, kai formaliai atitikus išvardintas sąlygas, vis tiek teko apmokestinti dividendus. Buvo nustatytas dividendų išmokėjimo tikslas, sukuriant mokesčių vengimo schemą taip, kad pagrindinis lengvatos pasinaudojimo tikslas tapo vien mokestinės naudos siekimas.

Po padidinamuoju stiklu ir PVM tarifai

Kitos patikrinimų kryptys – neteisingai pritaikytas 0 proc. PVM tarifas ar lengvatiniai PVM tarifai, neturint tinkamų ir pakankamų įrodymų. Vienos iš reikšmingesnių papildomai priskaičiuojamų mokesčių sumų yra už PVM įstatymo pažeidimus, ypač dėl netinkamai pritaikyto 0 proc. PVM tarifo. Juk neturint prekių išgabenimo iš vienos ES šalies įrodymų, 0 proc. PVM tarifas VMI patikrinimo metu gali „pavirsti“ į 21 proc. tarifą, ir teks pakloti nemažą papildomai priskaičiuoto PVM sumą. Ir vėl gresia netekti patikimo mokesčių mokėtojo statuso, jeigu susidarys 15 tūkst. eurų mokesčių suma.

Su PVM įstatymo nuostatų taikymu pažeidimų nustatoma ir daugiau. Vieni iš dažniausių – kai neteisingai ar neteisėtai pasinaudota PVM atskaita. Pavyzdžiui, įmonės vadovas nusprendė įsigyti kotedžą pajūryje. „Geri draugai“ jam patarė sandorį įforminti įmonės vardu – juk esą bus galima pasinaudoti PVM atskaita.

VMI tokius sandorius stebi ir teisėtai gali atvykti vizituoti, kaip vietoje (šiuo atveju – pajūrio kotedže) įmonė vykdo veiklą. Tuomet ir paaiškėja, kad šis pirkinys yra niekaip nesusijęs su įmonės veikla. Tokiu atveju teks grąžinti į valstybės biudžetą ir atskaitytą pirkimo PVM.

Kita PVM kontrolės tyrimų kryptis – didelis PVM atotrūkis. Nors VMI nėra aiškiai įvardijusi, kiek ir kokiame sektoriuje turi būti sumokama pardavimo PVM ir kokia yra galima PVM atskaita, tačiau įmonės vis sulaukia VMI dėmesio ir tenka pasiaiškinti – kodėl yra pakankamai daug PVM atskaitos ir santykinai mažai sumokama pardavimo PVM.

Pajamos natūra. Kaipgi be jų?

Jau eilę metų pajamų natūra neapmokestinimo stebėsena vykdoma nuolat, o tos įmonės, kurios sulaukia patikrinimų, neišsisuka nuo papildomai priskaičiuoto gyventojų pajamų mokesčio ir valstybinio socialinio draudimo įmokų.

Ar pajamos natūra gali būti dėl asmeninėms darbuotojų reikmėms naudojamų tarnybinių automobilių, taip pat ir asmeninių darbuotojų automobilių, kai darbdavys visiškai apmoka visas jų eksploatavimo išlaidas? Dar pasitaiko, kai darbdavys suteikia gyvenamąjį plotą darbuotojui, nereikalaudamas už šią darbuotojo naudą susimokėti.

Įmonių vadovai mano, kad taip ir liks neapmokestintos minėtos darbuotojų pajamos. Tačiau sulaukus patikrinimo dar neteko girdėti, kad VMI tikrintojai „išeitų tuščiomis rankomis“ – įmonei tenka susimokėti papildomai priskaičiuotus mokesčius, baudas ir delspinigius.

 

Registracija į Jurgitos Navikienės seminarus