Žingsnis į Vilniaus senamiestį

 

Žavingas ir įdomus gali būti ir ruduo, nesvarbu, kad apniukęs ir vėsus. Jei gamtoje šiuo metu ilgiau būti nesinori, kviečiame aplankyti gyvybingąjį Vilnių, kur laukia įspūdingi architektūriniai monumentai ir smagios legendomis apipintos istorijos. Šįkart lankysime kelis žinomus objektus, kurie gali tapti puikia kelio po istorinį Vilnių pradžia.

Vilniaus senamiestis

Senamiesčio centre, perėję įkvepiančius Vilniaus universiteto kiemelius, atsiduriame priešais Šv. Jonų bažnyčią. Pastatyta beveik prieš šešis šimtus metų, ši bažnyčia išgyveno įvairius paties Vilniaus pakilimo ir negandų laikotarpius. Per tą laiką degė keturis kartus, buvo negailestingai plėšiama ir niokojama karo metais, taip grobstant ne tik brangiuosius metalus, meno kūrinius, bet ir stengiantis išplėšti žmonių tikėjimą ir pagarbą šiai vietai.

Vis dėlto statinys atlaikė žmonių godumą ir nepaaiškinamą pyktį, kaskart buvo atstatomas ir restauruojamas, todėl įgijo gotikos, baroko ir klasicizmo bruožų. Šiandien įžengus į vidų dėmesį prikausto centrinėje navoje esančios 18 skulptūrų, iš kurių net 12 vaizduoja šventuosius Jonus. Bažnyčioje iš viso yra dešimt altorių, kurie susijungia į įstabų erdvinės kompozicijos ansamblį. Be to, galite pakliūti į vieną iš dažnai vykstančių koncertų ir pajusti, kaip erdves užpildo vargonų arba orkestro garsai.

Šalia Šv. Jonų bažnyčios dar vienas dėmesio vertas statinys – varpinė. Tai – aukščiausias senamiesčio pastatas, kuris siekia 68 metrus. Iš apačios žiūrint, sunku suvokti, kad jo viršuje stovintis kryžius yra daugiau nei 6 metrų aukščio. Kylame 45 metrus mediniais laiptais į apžvalgos aikštelę.

Pakeliui dar viena įdomybė – Fuko švytuoklė. Tai ant plono lyno virš marmurinio ciferblato pagrindo pakabintas keliasdešimties kilogramų rutulys, liudijantis Žemės sukimąsi. Pagaliau pasiekus apžvalgos aikštelę atsiveria žavingas vaizdas – senojo Vilniaus raudoni stogai, slapti kiemeliai, vieni apleisti, kiti prabangūs, siauros gatvės, parkai, bažnyčios, ambasados, Gedimino kalnas, Trijų Kryžių kalnas ir kiti žinomi Vilniaus objektai. Nors stačiais mediniais laiptais kopti nėra taip lengva, vaizdas atperka nuovargį.

Grįžę į Didįjį kiemą apsidairykite – turėtumėte išvysti senosios Vilniaus universiteto observatorijos bokštą. Tai seniausia Rytų Europoje ir ketvirtoji pasaulyje observatorija, taigi didžiuotis yra kuo.

Tai vos keli žingsniai vaikštant po Vilniaus senamiestį, o įspūdžių išties daug. Ir vietų, kur galite apsilankyti, sąrašas praktiškai nė nesutrumpėjo. Tad kviečiame pradėti savąją kelionę ir sužinoti dar daugiau apie sostinės praeitį.