Siesikų pilies istorijos

 

   Kai pasitaikys gražus šeštadienio rytas ir norėsis ištrūkti iš namų, siūlome aplankyti istorinių nuotykių įkvėptą ir šimtmečių prisiminimus saugančią Siesikų pilį.

Už kiek daugiau nei valandos kelio nuo Vilniaus, pravažiavus Ukmergę, netoli Siesikų miestelio glūdi ežeras. Ant jo kranto, kaip tikroje pasakoje, langus į vandenį blizgina Siesikų pilis. Apsupta didžiulio parko, kuris ne tik nuo blogos akies saugojo, bet ir gyventojus gražiausiais takais vedžiojo.

Pastatyta XVI amžiuje ir glaudusi ne vieną šeimą, pilis įvairiais istoriniais laikotarpiais buvo ir puoselėta, ir niokota. Vieni joje kūreno namų židinį, o kiti išdrįso paversti sandėliu. Tačiau atlaikiusi žmonių užgauliojimus pagaliau sulaukė naujojo nuomininko, kuris iki šiol pilimi rūpinasi ir paliktas žymes gydo.

Tiek metų bangas ganiusi pilis įvairių nuotykių matė. XVIII amžiuje net kaip kraitis buvo, kad nuotaka Marcijana Siesickaitė su Mykolu Radvila naujos šeimos pamatus kloti galėtų.

O naktį, anot padavimo, atsiskleidžia ir kitos šios pilies paslaptys… Išnyra iš sienų uždraustos meilės prisiminimas, nuaidi per ūkanotas pievas ir juodus vandenis. Pasakojama, kad prieš daug metų gražuolė kunigaikščio žmona pamilo svetimšalį ir sprukdavo į slaptus pasimatymus su juo prie ežero. Netruko apie tai sužinoti kunigaikštis. Be gailesčio, įskaudintas ir pažemintas, įsakė žmoną užmūryti pilies bokšte. Sakoma, kad nubaustoji kartais dar pasirodanti ant kranto, kur lūkuriuoja, tikisi savo mylimąjį išvysti.

Kai pasitaikys gražus šeštadienio rytas ir norėsis pasivaikščioji kunigaikščių ir damų pramintais takais, aplankykite Siesikų pilį. Gal istorijos sergėtoja naujų idėjų įkvėps.

Gražių akimirkų!

Vieta: Siesikų miestelis, Ukmergės rajonas

Atstumas nuo Vilniaus: apie 100 km

Pastatyta: XVI a. Gabrieliaus Daumanto-Siesickio

Laikotarpis: Renesansas