Saldus kaip medus

 

Mandarinų kvapas primena Kalėdas, o štai vasarą galima būtų susieti su šviežiais agurkais, padažytais į ką tik išsuktą auksinį medų, arba baltu varškės sūriu su tįstančiu gintariniu saldėsiu. Rudenį daugelis arbatą pagardina medumi ar kopia jį šaukštais, kai skauda gerklę, maišo į pyragus, pagardina padažus ar naudoja kaip odos grožio priemonę.

Natūralaus, tūkstančius metų žinomo produkto gavyba lyg ir ne paslaptis – visi žino, kad medų neša bitės. Tačiau gudrybių ir įdomių faktų daugiau sužinoti galima apsilankius Aukštaitijoje esančiame Senovinės bitininkystės muziejuje. Tai vienintelis toks Lietuvoje edukacinis projektas po atviru dangumi, įkurtas ilgamečio bitininko, kuris išsamiai lankytojams papasakos, kaip kūrėsi ir kito bitininkystės tradicija Lietuvoje, kaip tobulėjo aviliai, supažindins su bičių gyvenimu ir darbu bei leis patiems apsižvalgyti po puošnaus gamtovaizdžio teritoriją.

Apžvalgios pradžia – pagrindiniame muziejaus pastate. Šioje senoviškoje troboje eksponuojami įvairūs bitininkų įrankiai, nuotraukos, kuriose užfiksuotos medaus rinkimo akimirkos. Galima pamatyti šiaudinį avilį, sužinoti, kaip drevininkai medaus išsiruošę saugojosi nuo meškų, kurių buvo pilni miškai. Kituose pastatuose toliau plėtojama bitininkystės įnagių ir nuotraukų ekspozicija. Jei tikrai domitės šia veikla ir istorija, žiniomis mielai pasidalins muziejaus savininkai.

Vaikštinėdami lauke galite apžvelgti turistams pritaikytus avilius, stebėti pro stiklą, kaip būriai bičių įnirtingai dirba, lipdo korius, iškrauna atneštą nektarą ir rūpinasi jaunosiomis narėmis. Nuolatinis daugybės vabzdžių judėjimas sužavi kiekvieną lankytoją. Ypač kai bitininkas parodo to kruopštumo rezultatą – tobulų formų didžiulius korius, nulipdytus tokių mažų bitučių, ar statinę ką tik prisukto medaus.

Šio amato istoriją atskleidžia ir skirtingi naudoti aviliai. Vieni iš įdomiausių eksponatų – didžiulių medžių kelmai, virtę bičių namais, kurie buvo naudojami XV–XX a. Muziejų puošia ir skulptūriniai aviliai, kuriuose taip pat sėkmingai įsikūrusios kelios bičių šeimos.

Kadangi bitininkystė yra nuo seno gerbiamas amatas, o pati bitė laikoma išskirtinio darbštumo simboliu, muziejuje jaučiama pagarbos šiai kultūrai dvasia – šalia minėtų avilių išrikiuotos ąžuolinės bičių dievo Babilo ir deivės Austėjos skulptūros, kurios atskleidžia senovės lietuvių tikėjimą ir mitologinę bičių kilmę.

Saldus kaip medus apsilankymas bus dar smagesnis, jei pataikysite atvykti į Medkopio šventę, kuri vyksta rugpjūčio viduryje. Tada senosios tradicijos atgyja linksmos muzikos garsais ir gardžiomis vaišėmis – juoda rugine duona su ką tik iškopinėto medaus šaukštu.

Adresas: Stripeikių k., Ignalinos rajonas.
Atstumas nuo Vilniaus: ~122 km.