Akis į dangų

 

Senosios civilizacijos kaupė žinias ir tyrinėjo naktinį dangų, žymėjo žvaigždes ir statė megalitus dangaus naktinių kūnų judėjimui stebėti. Šiomis žiniomis vėliau atsakingai naudojosi pirkliai, jūreiviai ir kiti keliautojai, kuriems dangaus šviesuliai buvo ne vien tik džiugesys akiai, bet ir patikimas kelrodis.

Tobulėjant technologijoms ir neblėstant smalsumui žinias plėtė nauji atradimai ir išradimai. XVII a. protus nušvietė pirmasis Galilėjo Galilėjaus teleskopas, kuris tapo atskaitos tašku ne tik naujo dangaus stebėjimo etape, bet ir žmonių sąmonėje.

Fantaziją kurstė pirmieji skrydžiai aukštyn į kosmosą, pirmosios nuotraukos ir suvokimas, kad Žemė – tai ne pasaulių centras, o bekraštėj visatoj įsispraudus planeta, subrandinusi atkaklius prasmės ir fizikinių dėsnių ieškotojus.

Šiandien kone kiekvienas turi galimybę pritraukti tamsų dangaus skliautą arčiau ir žvilgsniu praskrosti kosmoso peizažą. Molėtų astronomijos observatorija laukia tų, kurie nori savomis akimis įsitikinti, kas aplink ką sukasi.

Dangaus kūnams stebėti reikia visiškos giedros ir kuo mažiau pašalinių šviesų. Ankstesnieji kosmoso stebėtojų centrai – Vilniaus universiteto ir šalia Vingio parko esančios observatorijos – pamažu buvo apsupti augančio miesto, nuo kurio nenuilstamai sklido gatvės, automobilių, virtinės daugiabučių šviesos. Visa tai atskiedė ryškų ir konkretų vaizdą, tad stebėti dangų tapo sudėtinga. Dėl šios priežasties buvo surasta nauja vieta observatorijai – Molėtų rajone, šalia Kulionių kaimo.

Observatorija laukia lankytojų ir siūlo jiems susipažinti su kerinčiomis planetų, žvaigždžių, ūkų, spiečių, galaktikų nuotraukomis, apžiūrėti didžiausią mokslinės paskirties teleskopą Šiaurės Europoje, susipažinti su žymiausiais dangaus kūnų atradimais.

Tačiau labiausiai lankytojus traukia naktinės ekskursijos, kurių metu galima žvalgytis po tamsų dangų observatorijos ekskursiniu teleskopu. Stebėtojai savomis akimis gali pamatyti įdomiausius dangaus kūnus, kuriuos iki tol matė tik nuotraukose. Ir visa tai vyksta tamsią naktį ramioje vietovėje, kurią nuo pašalinio triukšmo saugo miškas ir Aukštaitijos kalvos.

Kiekvienas, susidomėjęs naktiniu dangaus tyrinėjimu, gali registruotis į naujų atradimų kupiną nuotykį, kurio metu prieš akis išvys didžius visatos kūrinius.

Būtina išankstinė registracija.
Tel. (8 383) 45 444.
Atstumas nuo Vilniaus: ~70 km.